«Кишеньковий» Жученко: як прокуратура розслідувала корупційні справи одеської мерії

Одним із фігурантів нової справи, що розслідується у зв’язку з махінаціями із землею громади, став колишній прокурор Одеської області Олег Жученко. Суд уже обрав йому запобіжний захід, а правоохоронці ведуть розслідування. В Одесі екс-прокурор запам’ятався дуже гучними справами та бездіяльністю щодо топ-чиновників.

Матеріал про діяльність екс-прокурора спеціально для читачів Української Служби Інформації підготував Денис Корнишев.

Команда Геннадія Труханова намагається перевести справу НАБУ про корупційні схеми з розпродажу земель та майна громади Одеси в політичну площину і наполягає на «замовленні» з боку конкурентів КП «Будова». У цьому їм вторить і один із підозрюваних — екс-прокурор області Олег Жученко. Під час засідання щодо визначення запобіжного заходу «наглядач» зробив «сенсаційну» заяву. Нібито в 2016 році засновник Кадорр Груп Аднан Ківан пропонував йому квартиру і 1 млн доларів, щоб той зайнявся розслідуванням злочинів мера Одеси. Схожі пропозиції, за словами Жученка, надходили від Руслана Ківана та тодішнього голови ОДА Михайла Саакашвілі. Щоправда прокурор області про такий злочин нікуди не повідомляв і весь процес не фіксував.

Засновник Кадорр Груп Аднан Ківан подав на екс-прокурора до суду, вимагаючи відповісти за наклеп. Таку поведінку Жученка можна розцінювати як тактику захисту у спільній медіа-кампанії навколо мера Одеси. НАБУ ж висунула екс-прокурору підозру щодо участі в ОЗУ.

Проте злочин це не лише дія, а й бездіяльність. Давайте детально розберемо, як розслідувалися кримінальні справи щодо корупційних схем працівників Одеської міськради при Жученку, яка опрацювала на цій посаді з квітня 2016 по вересень 2019 року.

Торгові справи

Олег Жученко досить голосно «зайшов» до інформаційного простору Одеси. Ще будучи заступником прокурора області, він зробив резонансну заяву щодо ринку «Привіз». У лютому 2016 року Жученко повідомив, що співробітники мерії та трьох компаній незаконно вивели з власності громади торговий комплекс ринку площею 25 тис. «квадратів», розташований на п’яти гектарах землі. Тоді дільниці наклали арешт, а двом директорам підприємств вручили підозри.

Жученко говорив про справу №12013170500001755. Тоді про підозру за ч.5 ст.191 КК повідомили колишньому директору КП «Ринок «Привіз» та гендиректору ТД «Привіз». Далі за це справа не пішла. За весь час роботи Жученко більше не згадає про цю історію. А все тому, що співвласником ринку «Привіз» виявиться Володимир Галантерник.

Далі за Жученка прокуратура ігнорувала ситуацію навколо фактичного захоплення Старосенної площі структурами Галантерника, яка відбувалася під виглядом реконструкції у 2016 році. Компанія «Едвансмент» з кіпрським корінням отримала в оренду 2,4 га на 25 років. При цьому, як стверджує журнал Gromslidstvo.info, це рішення мало ознаки фіктивності, оскільки його підписали через 8 місяців після початку робіт з реконструкції. Поліція відкрила провадження № 1201616500008659 за фактом проведення самовільних робіт, але це закінчилося нічим.

Справа «Вікторії»

Окремо стоїть справа про пожежу у дитячому таборі «Вікторія». Смерть трьох дівчаток сталася не лише через недбалість керівництва табору, профільного віце-мера Зінаїди Цвірінька та чиновників департаменту освіти, до сфери якого входить дана установа. Проблема була у несправній сигналізації, яку ставила «Укртехбезпека», а також слабкий вогнезахист дерев’яних конструкцій будівель, що призвело до знищення одного з корпусів. Чи варто говорити, що заходами щодо пожежної безпеки хвалився віце-мер В’ячеслав Шандрик, який займався будівництвом об’єктів. Він заявив у ЗМІ, що «у кожному з чотирьох прекрасних дерев’яних зрубів передбачено та виконано всі заходи, пов’язані з вогнезахистом». Реконструкцією корпусів “Вікторії” займалася фірма “Південь-Укрбуд”. Компанія спочатку отримала 22,2 млн. гривень, а потім в УКБ Одеської міськради вирішили укласти новий договір з фірмою за переговорною процедурою ще на 11,1 млн. гривень. У травні 2016 року поліція відкрила кримінальне провадження №12016161470001082 за ч.1 ст.366 КК за матеріалами ревізії Держфінінспекції (нині Держаудитслужба – Ред.) в Одеській області. Слідчі перевіряли законність проведення процедури держзакупівель щодо реконструкції дитячого табору «Вікторія». Доля цієї кримінальної справи на даний момент невідома.

Єдине, що було зроблено за Жученка, так це те, що у 2018 році після кількох років розслідування підозру у підробці документів та розкраданнях вручили директору ТОВ «Будсоцстандартрозвиток» Станіславу Чернишеву, якого залучив до будівництва корпусів «Вікторії» генпідрядник — », що належить  Світлані Донченко, Любовь і Юрію Резніковим. Підрядник безпідставно завищив вартість робіт за рахунок завищення єдиного внеску на загальнообов’язкове соцстрахування, що відобразив у актах виконаних робіт. На підставі цих актів директор фірми заволодів бюджетними коштами у розмірі майже 400 000 грн.

Як завжди, нікому з чиновників УКБ підозру не вручили.

Справа ГПУ

Небезпечною для прокурора Одеської області була справа №42017000000001097, яку у 2017 році відкрила Генпрокуратура. У Києві з’ясували, що у департаменті комунальної власності, який очолював Спектор, отримували хабарі від компаній Галантерніка “Транском Строй”, “Тимора-С”, “Дофін”, “Едвансмент”, “Комунтранс Груп”, “Інвест Девелопмент ЛТД”, ” Профі Одеса”, “Одеський готель “Центральний”, “Кано Трейд”, “Джексонвіль”, а також громадської організації “Центр допомоги інвалідам “Надія”.

Слідчі встановили, що компанія «Едвансмент» викупила два приміщення на Старосінній площі площею 253,1 кв. метра за 7,5 тис. гривень за квадрат. Далі вона отримала в оренду туалет на 135,3 кв. метри. Споруду знесли невідомі, а Одеська міськрада передала їй майже 2,4 га землі в оренду на 25 років. Фірма “Едвансмент” через мережу посередників була пов’язана з Родіоном Лефтеровим – гендиректором ТД “Привоз”, а також колишнім співзасновником ліквідованого “Соцкомбанку”, який безпосередньо пов’язаний із Володимиром Галантерником.

Родіон Лефтерів також очолював фірму з кіпрським корінням «Укртрансбуд ЛТД», яка пов’язана з орендою 5,8 тис. кв. метрів нерухомості на вул. Варненська, 27-а. Це приміщення викупила компанія «Транском Буд», засновниками якої є «Укртрансбуд ЛТД» та Дмитро Дімарський. Саме ця афера пізніше фігуруватиме у справі НАБУ щодо Труханова та Галантерника.

Вивчали у ГПУ та аферу мерії з резиденцією виконкому на Гагаринському плато, яку викупило ПП «Дофін». Після рішення сесії міськради про приватизацію будівлі прокуратура області звернулася до Госпсуду з проханням скасувати вищезгадане рішення. Проте суд відмовив прокуратурі, яка не стала подавати апеляцію.

Далі прокуратуру цікавила та передача в оренду приміщень на вул. Грецька, 20 та 40 компанії Галантерніка та Діаміда Згонника «Джексонвіль». Тут розташований телеканал “Перший міський”. Той самий засновник має відношення до майже десятка фірм, серед яких «Суворівський інвест», яка отримала в оренду 27 га землі в районі заводу «Більшовик» під будівництво комплексу висоток «Будови». Також Згонник є засновником СП «Солінг», яке отримало землевідведення на території колишнього Літнього театру в Міськсаду, та «Трансрегіонсервіс-Україна», яке раніше отримало в оренду на 49 років майже га землі під мерією.

Справа була вкрай перспективною, але її вдалося зам’яти. У 2018 році суд за клопотанням департаменту комунальної власності Одеської міської ради зняв арешти з низки об’єктів.

Надалі напрацювання слідчих Генпрокуратури використали детективи НАБУ для розслідування справи ОЗУ «Труханов-Галантерник».

Післямова

Ми навели вам лише кілька прикладів того, як прокуратура Одеської області за керівництва Олега Жученка “затягувала” розслідування кримінальних проваджень щодо топ-чиновників міськради. Звичайно, таких випадків набагато більше. Можна згадати історію екс-глави Суворовської райадміністрації та депутата від «Довіряй справам» Олександра Олександрочкіна, якому звинуватили в розтраті при ремонті будинків. Справа №12015160000000901 мала піти до суду ще у 2017 році, але прокуратура більше року не могла вручити корупціонеру обвинувальний акт. Це все призвело до того, що справу почали розглядати сутнісно лише влітку 2021 року.

Сам прокурор області Жученко у 2015 році із сім’єю мешкав у квартирі, площею 106 кв. м, що належить якомусь Олексію Поворозюку. У декларації він вказував, що прописаний у гуртожитку КП «ЖКЗ «Фонтанський». Через два роки матеріальне становище прокурора області значно покращало. Жученко зазначив, що отримав у користування квартиру вже у 160,6 кв. метрів від одесита. Виявилося, що ця особа мешкає в ЖК “Арк Палас”, який побудувала компанія “СКВО”, що належить оточенню мера Геннадія Труханова. Тут же мешкав і сам градоначальник. Більше того, прокурор області має ще одну непогану квартиру на 93,6 кв. м. Ордер на користування її видали в Одеській міськраді. Нагадаємо, що також Жученко отримав квартиру від “Будови” біля Музкомедії, яку пізніше і приватизував. Це в НАБУ вважають прихованою формою хабара.

Як підсумок, після зміни влада в країні Олега Жученка звільнили за незадовільну роботу, на яку скаржилися одесити і навіть президент. Тепер екс-прокурору вручили підозру в участі в ОЗУ.

#stoppolitcor

Читайте також
На Одещині незаконно передали землі вартістю понад 870 млн грн – ДБР
Слідчі ДБР розслідують факт незаконного відчуження 1,5 тисячі гектарів земель Національної академії аграрних наук України посадовими особами Головного управління Держгеокадастру…
Детальніше
Посвідчення ОБСЄ за 45 тис. грн: в Україні викрили крупну шахрайську схему
У Києві викрили шахраїв, які продавали громадянам фейкові посвідчення ОБСЄ (Організація з безпеки та співробітництва в Європі). Підробку можна було придбати за 1,5…
Детальніше
Черкаському полісмену вручили підозру за отримання хабаря
Начальнику сектору дізнання одного з районних управлінь поліції області повідомили про підозру за фактом одержання хабаря в розмірі 300 доларів…
Детальніше
Хто кришує незаконну вирубку лісів на Волині
Журналісти програми  провели розслідування незаконної вирубки лісів на Волині і виявили, хто кришує цю діяльність. Під час зйомок програми представники…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери