“Незручний міністр”: чому керівник Міністерства інфраструктури Олександр Кубрак не поїхав в США

ТОП-темою для новин останніх днів, безумовно, став візит президента України Зеленського в Сполучені Штати Америки і його зустріч з президентом США Байденом. І тут мова йде не тільки про рамкових домовленостях двох глав держав, а й про комунікації членів делегації на ділових зустрічах, в результаті якої планується підписання низки вигідних і важливих для України домовленостей.

Однак, в останній момент стало відомо про те, що в США не взяли міністра інфраструктури Олександра Кубракова. Чому реалізатор проектів, яким так пишається президент Зеленський, не поїхав в США? Ми спробували дослідити питання.

По-перше, проводячи офіційні зустрічі, представники Держдепу США навряд чи хочуть мати справу з людьми, які мають відношення до корупції. В рамках великої політики представники США для противаги зростання впливу Китаю обговорюватимуть можливості інвестицій і розвитку портової промисловості та залізничного транспорту. Кубракова в цьому сегменті – не зовсім можна вважати персоною grata.

Справа в тому, що відразу після призначення нового і. о. голови “Укрзалізниці”, ЗМІ писали, що основний інтерес Кубракова в інфраструктурі – це багатостраждальна “Укрзалізниця”, для порятунку якої створюється Антикризовий штаб при Мінінфраструктури. В. о. голови правління “УЗ” на якій давно чекають масштабної реформи став Олександр Камішін, який раніше був радником міністра інфраструктури і працював в структурах, які були причетними до “власників боргів” УЗ.

При цьому кадрові призначення на УЗ викликають щонайменше здивування.

Першим заступником одного з ключових Філій «Центр забезпечення виробництва” став Орест Логунов (екс-керівник відділу логістики ДТЕК). Логунова навряд чи можна вважати готовим до реалій, в яких йому доводиться працювати. З одного боку на нього тисне бекграунд топ-менеджера в компанії , що належить одному з найбагатших осіб України, а з іншого боку – він звик до вертикалі і не розуміє тіньову ієрархію і структуру “Укрзалізниці”, де все фактично робиться за його спиною.

На потік “ремонту” рухомого складу поставлений Олег Якимівський. У підпорядкуванні його виявився відділ запчастин локомотивів і вагонів. У кадровому плані Якимівський сконцентрував всю повноту влади і можливості для розпорядження фінансами у себе – у його заступників були забрані відділи, які вони займалися. Якимівський в сфері ремонту вагонів людина не нова.

Раніше він був одним із засновників і бенефіціарів приватної фірми ТОВ “Торговий дім” Попаснянський вагоноремонтний завод “. Що ж стосується самого ТДВ” Попаснянський вагоноремонтний завод “(спадкоємець однойменного ДП), то журналісти-розслідувачі, ще в 2016 році писали, що його виробничі потужності, знаходяться під контролем фірм з орбіти Ріната Ахметова.

На посаду повертається і скандально відома Таїсія Олійник, яка раніше обіймала посаду керівника департаменту закупівель АТ “Українська залізниця”, який вважається чи не найбільш корумпованим. Чиновницю, яка раніше узгодила всі скандальні закупівлі, очолюючи департамент, буде моніторити очікувану вартість товарів і послуг, вважають причетною до багатомільйонних махінацій. Так журналісти писали, що саме вона відповідала за скандальну “подвійну” закупівлю моторного масла на суму понад 260 млн. Гривень, якого було в достатній кількості на складах. За інформацією ЗМІ, масла закуповувалися в РФ за завищеною ціною, внаслідок чого бюджет міг втратити близько 100 млн. Гривень.

Як з’ясувалося пізніше, на складах, масла було на півроку вперед. Тендер провели незважаючи на те, що через карантин кількість залізничних перевезень, а отже і використання масел, різко скоротилося. Швидше за все, це могло бути зроблено на користь постачальника.

У минулому році, активісти “Стоп корупції” пікетували центральний офіс УЗ через діяльність Департаменту, очолюваного Таїсією Олійник. Громадськість вимагала звіту про непрозорі закупівлі, однак у відповідь отримала лише мовчання, а сама чиновниця в цей час просто не з’являлися на роботі. Проігнорувало цю тему і вище керівництво, і правоохоронні органи, які повинні цікавитися такими фактами.

Сама ж Таїсія Олійник досить непублічна особа. Згідно з декларацією за 2019 рік, вона володіє житловим будинком площею 319,8 кв. м, а також земельною ділянкою площею одна тисяча п’ятсот сорок-п’ять кв. м, в с. Петрушки, Києво-Святошинського району. Відомо, що її чоловік, Олійник Костянтин Костянтинович, до недавнього часу працював в ДП “Укрспецекспорт” – в реєстрі є його декларація після звільнення. Брат Таїсії Олійник, Карра Василь Олександрович, також працював в структурі АТ “Укрзалізниця” у відокремленому підрозділі “Кам’янка-Бузька дистанція колії” Львівської залізниці – про це писали журналісти Bihus.info Сама Таїсія Олійник раніше була бенефіціаром компанії ТОВ “Регіональна консалтингова компанія” .

“Укрзалізниця” стоїть не тільки на порозі фінансової катастрофи – цілком реально можуть постраждати люди. Звичним явищем стало сходження з рейок поїздів, як вантажних так і пасажирських. Тільки в кінці серпня було дві масштабні аварії, які призводили до затримок поїздів – сходили з рейок вагони поблизу Запоріжжя, і на Львівщині. 8 серпня на Тернопільщині, зійшов з рейок пасажирський поїзд – ніхто не постраждав тільки через вкрай повільній швидкості з якою рухаються склади.

Станом на кінець літа, в мережі УЗ знаходилося 24 кинутих поїзда, а також 171 поїзд (6344 вагона) в статусі “тимчасово залишених складів”. Цю інформацію підтверджує заступник директора Департаменту комерційної роботи “УЗ” Валерій Ткачов. В результаті постачальники, які користуються послугами “Укрзалізниці” зіткнулися з штучної невидачею рознарядок на поставку ТМЦ.

Тимчасово гострим дефіцитом стали зерновози, цементовози та напіввагони. До того ж, через те, що процес електрифікації нових шляхів в минулі роки майже не відбувалося, “Укрзалізниця” в черговий раз виявилася в стані паливної кризи, що поставив під загрозу перевезення зернових. Так джерела USM повідомляють, що в останні два тижні запаси палива на складах “Укрзалізниці” не перевищували обсягів на 5-7 днів, на складах “Одеської залізниці” запасів дизеля залишилося 150 тонн, при добової потреби в 165 тонн, рух дизельної тяги на Львівській залізниці припинено.

Цей паливна криза вже третій на “Укрзалізниці” в поточному році. Раніше, в квітні 2021 року “УЗ” вже переживала паливна криза через діяльність директора із закупівель Сергія Довгаленко, який навіть видавав книгу, про трансформацію системи закупівель на “Укрзалізниці”.

Можна констатувати, що в даний час “Укрзалізниця” втомилася від імітації впровадження корпоративного управління і системного розкрадання компанії, коли вектор компанії формується не за потребами і викликам часу і колегіальним рішенням справжніх професійних експертів, а шляхом використання “перевіреної часом”, тіньовий вертикалі – міністр – голова УЗ – директора філій.

Тому, можливо, американські колеги, які могли непогано вивчити ситуацію в галузі, і могли попросити не включати Кубракова до складу делегації. Просто для американців, яких важко здивувати корупцією в “бананових республіках”, кейс УЗ міг виявитися великим перебором.

#stoppolitcor

Читайте також
НАЗК: Медведчук не задекларував майна на 73 млн
Нардеп від фракції "ОПЗЖ" Віктор Медведчук не задекларував низку нерухомості та автівок на загальну суму понад 73 млн грн, що…
Детальніше
“Слуга” Негулевський нецензурно вилаявся на трибуні Ради: “Бл@ть еб^на, шановні колеги”
Народний депутат від "Слуги народу" Ігор Негулевський нецензурно вилаявся під час виступу на трибуні Верховної Ради. Ймовірно нардеп не знав,…
Детальніше
Справа “вагнерівців”: Єрмак дав свідчення ДБР
Керівника Офісу Президента Андрій Єрмак відвідав ДБР. У Державному бюро розслідувань Єрмак дав свідчення у справі "вагнерівців".  30 листопада Андрій…
Детальніше
За участь у державному перевороті платять 1 тисячу гривень, — Корнієнко
Перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко розказав, що має інформацію про те, що на 1 грудня плануються "підзвози" людей у…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери