Чому “Центренерго” купує неякісне вугілля за завищеною ціною в компанії з ДТЕК Ахметова?

Україна плавно підходить до чергового опалювального сезону. І знову, як і всі роки Незалежності, виникає питання – а як ми його переживемо? Особливо в умовах війни, постійної загрози поставок газу і втрати значної частини шахт, які забезпечували нашу країну вугіллям, що є, нехай і не дуже екологічною, але цілком прийнятною альтернативою газу.

До війни наша країна була одним з найбільших експортерів вугілля, але в 2014-му ситуація круто змінилася – Україна терміново знадобилося вугілля купувати. Якщо згадати, що нашій країні в зимовий період необхідно закуповувати близько мільйона тонн вугілля щомісяця, щоб забезпечити нормальну роботу ТЕС, стає зрозумілим, що за право постачати і купувати вугілля ведуться справжні війни.

Що цікаво – до війни лідерами в експорті українського вугілля були ДТЕК Ріната Ахметова і “Мако Трейдинг” Олександра Януковича. З початком війни зникла як можливість продавати вугілля, так і “Мако Трейдинг”. Але в новій реальності закупівель вугілля залишився ДТЕК Ахметова. І – нові держструктури, які цим займалися. У 2014-му навіть виник конфлікт між тодішнім прем’єром Яценюком, який хотів, щоб вугілля поставляли з ПАР, і президентом Порошенко, який хотів везти його з Росії. Хоча покупцем було в обох випадках держава, інтерес обох перших осіб полягав в трейдера, тобто тій фірмі, яка це вугілля буде закуповувати у виробника і доставляти покупцеві. В тему заглиблюватися не будемо – пройшло багато років, вже давно точаться суперечки, а частина з цих та подальших поставок розслідується досі правоохоронцями.

Останнє, в свою чергу, дало команді нового президента можливість під час виборчої кампанії і після неї кидати величезні камені в город попередньої влади, звинувачуючи ту в мільйонних відкатах і величезною корупції під час закупівель вугілля. І, природно, стверджувати, що з приходом влади команда Зеленського наведе в цій сфері порядок.

Перше – щодо корупції – є безумовною правдою. Друге – про наведення порядку в закупівлях вугілля – безумовної брехнею. Бо зі зміною влади змінилися тільки прізвища людей, які контролюють ці потоки, і назви трейдерів, що постачають вугілля. І – суми відкатів. Останні, природно, виросли в силу того, що кожен в команді нинішнього президента відчуває, що в будь-який момент може втратити владу і вплив, потім стурбований тільки одним: заробити якомога більше в якомога коротший термін.

Центренерго

Що стосується закупівель вугілля для українських ТЕС, то фігурантом корупційних скандалів протягом багатьох років є ПАТ “Центренерго”, яке закуповує його левову частку.

Як видно з інфографіки, майже 80% акцій цього підприємства належать державі. І саме воно призначає в силу цього керівників цього підприємства. І, що аж ніяк ні для кого не є новиною, за контроль над цим підприємством і призначення керівників ведуться постійні війни. У зв’язку з цим пояснимо свою тезу про те, що запевнення Зеленського і його оточення в тому, що в закупівлях вугілля буде “наведено лад”, є брехнею.
Справа в тому, що в 2019 році, після зміни влади, контроль над ПАТ “Центренерго” отримав Ігор Коломойський – у липні його очолив Володимир Потапенко, якого відверто називали “людиною Коломойського”. Правда, протримався він недовго – в червні 2020 прийшов новий керівник – Олександр Корчинський.

“Ера Коломойського” закінчилася. Перед тим, як перейти до питання трейдера, який в цьому році буде поставляти і вже постачає вугілля, нагадаємо, що колишня влада теж не була такою вже білою і пухнастою. Після втечі Януковича і воєн за поставки вугілля між Яценюком і Порошенко, “Центренерго” контролював Ігор Кононенко, а постачав вугілля власник “Укрдонінвеста” Віталій Карпачова і деякі нардепи, які отримували великі замовлення на поставки вугілля без тендеру.

Trafigura і ДТЕК

Але повернемося в даний час. Трейдером на поставку вугілля для “Центренерго” після приходу Власенко стала Trafigura Pte Ltd – сінгапурська транснаціональна біржова компанія, заснована в 1993 році і спеціалізується на торгівлі металами, енергією і вуглеводневим сировиною. Начебто все солідно.

Але, на жаль, є одне “але”. І дуже суттєва. Переговори ведуться не з головним офісом, а з київським представництвом фірми. Ці переговори очолює такий собі Олександр Курпетка.

Перед тим, як перейти до нього, згадаємо, що Trafigura Pte Ltd має в своєму багажі кілька скандалів, які підтверджують той факт, що особливою педантичністю її менеджмент і власники не відрізняються:

З цього випливає ще одне – вугілля, який закуповується Trafigura Pte Ltd аж ніяк не екстра-класу. І тут переплелося все – ДТЕК Ріната Ахметова, ціна на вугілля, його якість, інтерес тих, хто курирує главу “Центренерго” Юрія Власенка в Офісі президента.

Олександр Курпетка і Юрій Власенко

Справа в тому, що Олександр Курпетка, який веде переговори від імені київського офісу Trafigura Pte Ltd про закупівлі вугілля для “Центренерго”, – це колишній менеджер “Донецьксталь” і компанії “Метінвест” Ріната Ахметова, якого звідти звільнили за шахрайство. Як відповідав Курпетка перед Ахметовим за злодійство – невідомо, але офіційного розслідування не було – Ринат Леонідович не любить виносити сміття з хати.

Але виринув Курпетка в українському представництві Trafigura Pte Ltd, де займається приблизно тим же, що і у Ахметова – закупівлею і продажем енергоресурсів.

І тут раптом виявилося, що “Центренерго” домовилося про спільну закупівлю вугілля з ДТЕК. За повідомленням прес-служби ДТЕК від 27 серпня, “” ДТЕК Енерго “і ПАТ” Центренерго “домовилися про постачання в найближчі місяці 75 тис. Тонн енергетичного вугілля з США, який вони розділять порівну по прибуттю”. У свою чергу, в своєму прес-релізі “Центренерго” заявило, що “поставка американського вугілля буде здійснена через міжнародного трейдера Trafigura”.

На що голова Незалежної профспілки гірників України, народний депутат Михайло Волинець повідомив, що вугілля з США буде поставлений по 130 доларів за тонну. При цьому, за його словами, українські шахти продають вугілля по 1 650 гривень за тонну.

Ось так дивним чином переплелися інтереси державного “Центренерго” і приватної ДТЕК. І заодно доля знову звела Ахметова і його колишнього менеджера Курпетка.

Трохи пізніше з’ясувалися подробиці угоди. І виявилося, що Trafigura була обрана в якості трейдера не випадково. Справа в тому, що вугілля, яке привезуть в Україну з Америки, аж ніяк не кращої якості. Найголовніше в цьому плані – високий вміст сірки в цьому вугіллі. При нормі в 1%, в закуплене вугіллі її рівень досягає 2,5-3%. Що веде за собою високі викиди сірки в атмосферу. Для розуміння – навіть Китай, який зазвичай не дуже стежить за дотриманням екологічних норм, ще в 2015 році заборонив використовувати на своїх підприємствах вугілля, що містить більш 1% сірки. Через це фактора збут такого вугілля надзвичайно утруднений.

Таким чином Trafigura купила для України вугілля, який нікому не потрібен, за завищеною в два рази в порівнянні з вітчизняним, ціною. Ще один фактор, що знижує ціну цього вугілля – його тепловіддача при згорянні. При заявлених 6 000 кілокалорій, які повинен “віддавати” кілограм вугілля, цей показник у палива, купленого у “Hamilton mine US” для української енергетики, ледь сягає 5 700 ккал. Це означає, що для отримання необхідної кількості тепла потрібно спалювати більшу кількість вугілля, що, в свою чергу, призведе до більшого викиду сірки в атмосферу.

І, якщо Рінат Ахметов вільний чинити зі своїми грошима (про екологію промовчимо), як йому заманеться, в тому числі і дозволяти своєму менеджменту отримувати відкати за закупівлю некондиційного палива за завищеною ціною, то все відкати, отримані від “Центренерго” учасниками схеми, ляжуть на наші плечі.

Ціна запитання

А що вони є, підтверджується інсайдерською інформацією. З кожної тонни вугілля, яка, нагадаємо, обійдеться в 130 доларів, зацікавлені особи отримають по 7 доларів. А куплено у “Hamilton mine US” за посередництва Олександра Курпетко і подається ним трейдера Trafigura, 75 тисяч тонн. Половину з них сплатив ДТЕК Ахметова.

Але друга половина – 37 500 тонн – куплена державним “Центренерго”. І, якщо перемножити 7 доларів відкату на кількість тонн, то виходить 262 500 доларів. Або 7 087 500 гривень. Які витягнуть з кишень кінцевого споживача, тобто – кожного українця. І, якщо згадати слова Волинця про ціну вітчизняного вугілля, то ділки, дах “Центренерго”, вкрали у нас з вами 4 295 тонн вугілля.

І ось тепер виникає питання – а чому генеральний директор “Центренерго”, Юрій Петрович Власенко, якого заводили в робочий кабінет за допомогою спецназу і супроводжували все це запевненнями, що “з епохою злодійства” покінчено, продовжує робити те ж саме, що свого часу робили Янукович, Порошенко і Коломойський?

Нагадаємо, що “Центренерго” – державне підприємство. І призначає його керівника держава. І тому питання – ця схема в зв’язці з ДТЕК і її колишнім менеджером Курпетко – це самодіяльність керівника “Центренерго” Юрія Власенка або ж за нею стоїть черговий “смотрящий”, про відродження інституту яких настільки активно говорять останній рік-півтора?

 

Питання поки залишається відкритим. Але все це збігом бути не може, особливо з урахуванням того, що бажають поставляти вугілля для “Центренерго” було кілька, причому з куди більш чистою репутацією, ніж у Trafigura. Чому відмовилися від їх послуг? І чи так уже необхідно було купувати вугілля спільно з ДТЕК? Обсяг-то досить немаленький, невже не знайшлося того, хто готовий був поставити замість 75 тисяч тонн, куплених “на двох”, 37,5 тисячі тонн, необхідних для “Центренерго”?

Питань насправді дуже багато. І всі вони впираються в зв’язку Власенко-Курпетка, яка і є ключовою в цій угоді. Питання набирає ще більшої гостроти, якщо згадати заяву міністра енергетики Германа Галущенко про те, що Україні необхідно імпортувати приблизно 3,5 мільйона тонн енергетичного вугілля на протязі майбутнього опалювального сезону. До того ж, за його словами, основними генеруючими компаніями є ДТЕК і “Центренерго”. А тепер перемножте ці 3,5 мільйона тонн на 7 доларів, які крадуть у нас організатори схеми. Вражає, чи не так?

#stoppolitcor

Читайте також
Спонсор бойовиків і скандальний забудовник Вадим Столар хоче підім'яти під себе Київ
Глава Офісу президента Андрій Єрмак хоче повернути скандальному забудовнику, нардепу від ОТЗЖ, якого підозрюють у фінансуванні тероризму, Вадиму Столар статус…
Детальніше
Збитків на понад мільйон: В Ужгороді експосадовцю оголосили підозру
Працівники поліції повідомляють, що довели причетність колишнього посадовця до правопорушення, пов’язаного з продажем земельних ділянок в Ужгороді. Фігуранту вже повідомили…
Детальніше
“П’яне ДТП” з нардепом Трухіним: ДБР не знає, хто був за кермом
Слідство у справі про ДТП за участю нардепа від "Слуги народу" Олександра Трухіна ще не отримало інформацію, яка б допомогла…
Детальніше
“Велике будівництво” топ-чиновника ОПУ: хто зводить величезний маєток під Києвом
Площа ділянки налічує майже 30 соток “Велике будівництво” у розпалі не лише по країні, а й у маєтку заступника голови…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери