Пропозиція правок до другого читання щодо ринку землі

Сьогодні пройшла прес-конференція, в якій взяли участь представники партії “Слуга народу”: Олександр Дубинський, Юлія Яцик, Ольга Василевська-Смаглюк, Ігор Фріс, В’ячеслав Рубльов, Олександр Матусевич. Народні депутати поділилися своїм баченням того, як слід доопрацювати законопроект про відкриття ринку української землі – щоб він відповідав інтересам народу.

 

Що не так з “ринком землі”

Допрацьовувати потрібно обов’язково, адже, за словами присутніх на прес-конференції нардепів, в поточному проекті дуже багато нелогічних і неточних моментів. Народні обранці уточнили, що вони добре обізнані про реальну ситуацію – оскільки спілкуються з людьми на своїх мажоритарних округах, на відміну від “списочників”, які, дослівно, “відірвані від життя”.

Наприклад, розкритикували ідею прив’язати кількість землі на продаж до якихось процентним співвідношенням в кожному регіоні. Адже з таким підходом ніколи не буде остаточного цифрового показника – в документах постійно вносяться зміни.

У підсумку депутати розробили цілий ряд поліпшень.

Що пропонують

Вимоги до покупця

Правки представників “правлячої” передбачають посилення критеріїв для отримання доступу до ринку землі.

Для фізосіб:

 • не просто проживання, а реєстрація в тій області, де купується земля;
 • профільну освіту або досвід в сільському господарстві.

Для юросіб:

 • юридична реєстрація за місцем знаходження;
 • досвід роботи 3 і більше року в сільськогосподарській галузі;
 • обсяг доходів від сільського господарства, фермерства повинен становити не менше 50% від усіх доходів фірми;
 • всі учасники (директори, бенефіціари, засновники і т.д.) – українці.

“Ні” монополії

Ініціативна група пропонує ввести ліміт на перебування землі в одних руках:

 • 100 га в межах ОТГ;
 • 300 га в області;
 • 600 га в цілому по Україні

Важливо, що обмеження має враховувати і володіння через пов’язаних осіб.

Поки “ні” іноземцям

Нерезидентів пропонують відсунути на дальню дистанцію. І не тільки до отримання результатів всеукраїнського референдуму – озвучено 5 років після референдуму. Аргументація: у нас немає ні законодавчої бази, ні досвіду з референдумами, і напевно щось піде не так. 5 років – це наша перестраховка від фатальної помилки.

“Не зараз” юрособам

На початку юридичним особам на ринку теж не раді. Мовляв, треба дати фору населенню, інакше компанії все скуплять, а народу нічого не залишиться.

До того ж відкритий ринок – це відмінні умови для створення нових малих і середніх фермерських господарств.

А може, взагалі не зараз?

З самої консервативної позицією виступила Юлія Яцик. На її думку ми взагалі не готові до ринку землі. Насамперед потрібно відкликати законопроект і писати новий. Яцик запевняє, що до жовтня 2020 роки ми нічого не встигнемо зробити, тому що проблем набагато більше, ніж прийнято говорити:

 • хаос в держгеокадастрі – плутанина і нечесні схеми;
 • велика частина населення ще не скористалася своїм конституційним правом на безкоштовне отримання землі;
 • не готова законодавча база;
 • громадяни і підприємці повинні розібратися в нюансах – як правильно діяти в нових умовах, а на це потрібен час;
 • українські аграрії ще фінансово не готові до швидкого відкриття ринку землі.

Тому Яцик дотримується думки, що потрібно б цей законопроект відкликати – і не ганьбитися. Потім запитати думку самих аграріїв – і розробити новий.

Ну або хоча б зрушити терміни відкриття ринку землі – до 2022 року для фізосіб і до 2025 року для юросіб.

Висновок

Говорили ще про безліч нюансів і труднощів, відповідали на питання і навіть трохи сперечалися. Але головний посил: якщо наші правки візьмуть, то країна отримає відкритий і ліберальний ринок землі, який забезпечить процвітання українського фермерства.

Ось тільки правки у кожного свої. І якщо навіть ці шість депутатів не змогли домовитися між собою, то наївно очікувати одностайного рішення від такої великої фракції. До того ж може бути тиск зверху – адже відкриття землі має забезпечити приплив грошей в казну. А на підставі цього – зміцнення політичних позицій. Малоймовірно, що партія відсуне поїдання такого ласого шматка на 6 років – коли, цілком ймовірно, у влади буде вже інша політична сила.

#stoppolitcor #2178-10

Читайте також
“Слуга” Негулевський нецензурно вилаявся на трибуні Ради: “Бл@ть еб^на, шановні колеги”
Народний депутат від "Слуги народу" Ігор Негулевський нецензурно вилаявся під час виступу на трибуні Верховної Ради. Ймовірно нардеп не знав,…
Детальніше
Справа “вагнерівців”: Єрмак дав свідчення ДБР
Керівника Офісу Президента Андрій Єрмак відвідав ДБР. У Державному бюро розслідувань Єрмак дав свідчення у справі "вагнерівців".  30 листопада Андрій…
Детальніше
За участь у державному перевороті платять 1 тисячу гривень, — Корнієнко
Перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко розказав, що має інформацію про те, що на 1 грудня плануються "підзвози" людей у…
Детальніше
Аварія та пожежа на Бурштинській ТЕС: четверо осіб постраждали
Увечері 28 листопада на Бурштинській ТЕС на Івано-Франківщині сталася аварія на одному з енергоблоків. Унаслідок розриву труби на котлі відбувся…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери