Укрексімбанк і «ДНР». Чому видавших кредит не звинуватять у фінансуванні тероризму

Державний Укрексімбанк видав кредит в $ 60 млн для покупки ТРЦ. Виявилося, що позичальник володіє бізнесом на території «ДНР» і платить там податки.

Скандал в держбанку

Минулого тижня спалахнув черговий скандал – державний Укрексімбанк видав кредит в розмірі $ 60 млн клієнту, який має підприємства на території так званої «ДНР», і ці підприємства сплачують на окупованій території податки.

Кредит в квітні минулого року отримали зареєстровані в Україні компанії Сергія Брюховецького, колишнього депутата Горлівської міськради. Журналісти програми «Схеми» встановили, що він також є засновником компанії «Спецреммаш», яка зареєстрована на території «ДНР». Там вона надає послуги з ремонту гірничо-шахтного обладнання, за минулий рік заробила 5 млн рублів, а за сім місяців цього року заплатила на території «ДНР» 3,5 млн рублів податків (1,4 млн грн).

Кредит Сергій Брюховецький отримав для придбання торгово-розважального центру SkyMall, при цьому заставою по кредиту виступив цей же торговий центр. SkyMall вже більше 10 років є об’єктом корпоративного конфлікту між естонським інвестором Хіллар Тедер і київським бізнесменом Андрієм Адамовський. Тобто фактично Укрексімбанк видав кредит під покупку проблемного активу, і під заставу цього ж проблемного активу.

Банк не помітив терористів

Однак керівництво банку запевняє, що все в порядку. Відсторонений зі своєї посади після скандалу з нападом на знімальну групу «Схем» голова правління Укрексібанка Євген Мецгер заявив, що служба безпеки банку перевіряла компанії Брюховецького, але ніяких порушень законодавства в його діяльності не виявила.

Ці ж слова повторили і інші керівники банку. Хоча банк встановив, що Брюховецький справді володіє корпоративними правами трьох компаній, зареєстрованих на непідконтрольною Україні території – ТОВ «Горспецліфт», ТОВ «Дікон», ТОВ «Спецреммаш», але порушень тут немає, заявив тимчасово виконуючий обов’язки голови правління Укрексімбанку Сергій Єрмаков. Він також повідомив, що під час перевірки «банк не виявив інформацію, яка свідчила б про наявність кримінальних справ і виробництв у зв’язку з фактом володіння частками в компанії, зареєстрованими в тому числі на непідконтрольних територіях».

Іншими словами, бізнес у Брюховецького на території так званої «ДНР» банк все-таки знайшов, але, оскільки кримінальних справ проти нього у зв’язку з володінням цим бізнесом немає, то і порушень, на думку банку, при видачі кредиту не було.

«ДС» звернулася до юристів з проханням прокоментувати перспективу залучення банкірів до кримінальної відповідальності за статтею «Фінансування тероризму». І на перевірку поки виходить так, що притягнути керівництво банку за цією статтею не вийде.

Кваліфікація цього злочину в Кримінальному кодексі звучить так: «Надання або збір будь-яких активів прямо або опосередковано з метою їх використання або усвідомлення можливості того, що вони будуть використані повністю або частково будь-якою метою окремим терористом або терористичною групою, або для організації, підготовки або вчинення теракту, втягування в вчинення теракту, публічних закликів до вчинення теракту, створення терористичної групи, сприяння здійсненню теракту, ведення будь-якої терористичної діяльності, а також спроби вчинити такі дії ».

На думку партнера адвокатського об’єднання «Лещенко, Дорошенко і партнери» Олександра Телешецкого, дії банкірів під цю статтю не підпадає. За його словами, факти, викладені в журналістському розслідуванні, чи не свідчать в достатній мірі про те, що в поведінці працівників банку були ознаки цього кримінального правопорушення. Оскільки склад цього злочину передбачає умисні активні дії, спрямовані на свідоме надання активів з метою їх подальшого використання терористами або, по крайней мере, усвідомлення можливості їх використання з такою метою.

На думку адвоката, журналісти встановили, що взяті в кредит Брюховецький $ 60 млн були використані безпосередньо для придбання ТРЦ SkyMall, а це не створює вищевказаний складу злочину. «Для наявності в подібних діях банкірів ознак статті« Фінансування тероризму », необхідний доведений факт свідомого надання ними кредитних коштів з конкретною метою їх використання терористами саме для забезпечення терористичної діяльності. Таких відомостей журналістське розслідування не містить », – зазначив Олександр Телешецкій.

Проблемний кредит – не проблема для банкірів

Однак і без статті про фінансування тероризму у керівництва державного банку повинні були виникнути проблеми в зв’язку з видачею цього кредиту. Адже він має вельми сумнівне економічне обґрунтування. Економічний експерт Борис Кушнірук пояснив, що кредит був виданий в минулому році в розпал пандемії, коли все торгово-розважальні заклади стояли порожніми. І у банку повинен був виникнути резонне питання: а за рахунок чого буде позичальник повертати цей кредит?

«З огляду на, що діяльність торгових центрів в зв’язку з пандемією і локдаунамі – під питанням, то у мене великі сумніви, що в нинішніх умовах цей торговий центр буде генерувати той рівень прибутку, який допоможе цей кредит повернути», – сказав він.

Економічний експерт Олексій Кущ також вказав на масу невідповідностей під час видачі цього кредиту. Перше – Укрексімбанк за родом своєї діяльності повинен займатися підтримкою українського експорту, а не видавати кредити для фінансування покупки нерухомості або дорожнього будівництва. Друге – зараз отримати в банку кредит під заставу комерційної нерухомості дуже складно, тому що вона розглядається як ризиковий вид бізнесу через карантинних обмежень. А тут кредит на дуже велику суму.

Крім того, заставна вартість (в даному випадку – вартість ТРЦ SkyMall) повинна бути в два рази вище суми кредиту. «А на мій погляд, сума кредиту перевищує навіть ринкову вартість цього об’єкта нерухомості», – сказав він.

На думку Бориса Кушнірука, особисто для нього очевидно, що цей кредит – не чисто комерційний, а виданий у зв’язку з якимись домовленостями, і не виключено, що стороною цих домовленостей був хтось із Офісу президента. «Те, що це ненормальний кредит, який не буде повернений, у мене сумнівів немає», – сказав він.

Однак керівництву Укрексімбанку в результаті за видачу цього кредиту нічого не буде. «Керівництво банку знаходиться в обоймі діючий політичної системи, а коли ти всередині неї, тобі нічого не загрожує. Я даю 200% гарантії, що ніяких серйозних наслідків не буде. Найсерйозніше – це звільнення з посади. І більше нічого », – вважає Олексій Кущ.

Видача державними банками кредитів не на комерційній основі, а в результаті якихось кулуарних домовленостей політиків – справа для України абсолютно не нове, і тому вже була маса прецедентів. І поки держава буде володіти банками, такі історії, на жаль, будуть і надалі відбуватися регулярно.

#stoppolitcor

Читайте також
У будинок заступника керівника Офісу Президента кинули коктейль Молотова
Приблизо о 4 ранку невідомий кинув коктейль Молотова у будинок заступника керівника Офісу Президента Ігоря Жовкви. Зловмисника затримали. Стало відомо,…
Детальніше
Нардепа Киву виключили з партії "ОПЗЖ"
Народного депутата Іллю Киву виключили з партії "Опозиційна платформа - За життя". Про своє виключення з партії він повідомив на…
Детальніше
Кандидат у нардепи супроводжував Зеленського на Черкащині – «Опора» вбачає застосування адмінресурсу
Кандидат у народні депутати від «Слуги народу» Віталій Войцехівський супроводжував президента України Володимира Зеленського під час його візиту до Черкаської…
Детальніше
Труханів відмовився вносити призначені судом 30 млн гривень застави
Мер Одеси Геннадій Труханов, який підозрюється в захопленні землі в Одесі, не вніс 30,2 млн гривень застави в термін, призначений…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери