Що не так з посиленням покарання за педофілію

На кінець роботи Рада ухвалила одразу два законопроекти про реєстр педофілів, посилення покарання для них та хімічну кастрацію — під номерами 6607 і 6449.

Думки з цього приводу розділилися. Одні переконані, що нарешті педофіли точно отримають те, на що заслуговують, і випадків сексуального насильства над дітьми поменшає. Інші вбачають надто багато суперечливих моментів, які можуть тільки погіршити ситуацію.

Два закони, що суперечать один одному

Законопроект 6607 розроблявся групою експертів, до якої увійшли: замголови нацполіції В. Аброськін, прокурор Донецької області Є. Бондаренко, юристи А. Маляр і Л. Гриценко, наредепи О. Недава, М. Найем, І. Суслова, лікарі-психіатри та судмедексперти С. Шум та Є. Козерацька.

Законопроект 6449 поданий Ляшком і Радикальною партією.

Обидва законопроекти передбачають:

 • посилення покарання для педофілів;
 • їх хімічну кастрацію;
 • формування єдиного реєстру осіб, які здійснили сексуальне насильство над неповнолітніми.

І обидва проекти були ухвалені у Верховній Раді. Але вони не ідентичні, ба більше, вони суперечать одне одному за низкою нюансів. Тож все одно прийдеться наново розглядати цю проблему й приймати нові рішення.

Кого каструвати — хворих або здорових?

Для більшості будь-яка людина, що поглумилася над дитиною, — це хворий збоченець. Проте не всі такі злочинці є педофілами з психіатричної точки зору. Педофілія — це психічний розлад. Але дійсно хворих людей серед тих, хто проходить у справах сексуального насильства над дітьми, не більше половини. Інші — умовно здорові.

Здавалось би, яка різниця, якщо людина винна? Для жертви, її близьких і для суспільства — абсолютно ніякої. Але з точки зору права цей момент дуже важливий. І саме через нього спливає перша несумісність законопроектів.

6607 пропонує піддавати примусовій хімічній кастрації тих, кого експерти визнають педофілом. І це фактично лікування й розповсюджена міжнародна практика. Також можна частково скоротити строк (відсидівши не менш ніж 9 років) — за рахунок добровільної хімічної кастрації.

6449 вимагає каструвати всіх. На перший погляд, це більш справедливо. Проте це вже каральна медицина.

Кастрація — лікування чи покарання?

Якщо йти шляхом міжнародного права, то під хімічну кастрацію підпадають тільки психічно хворі люди — тобто лише частина ґвалтівників. Але в такому разі рішення про примусове лікування вкрай складно оскаржити.

Якщо ж кастрацією не лікувати, а карати, то з’являться проблеми:

 1. Хворих не карають так само, як здорових, — клінічних педофілів неможна буде каструвати.
 2. Засуджені до хімічної кастрації зможуть оскаржити такі дії в Європейському суді з прав людини й вимагати від держави компенсацію — а це орієнтовно 10-15 тисяч євро.
 3. Негативний імідж України — оскільки така практика в західних країнах вважається неприпустимою.

Відкриті чи закриті списки?

Звісно, народ хоче гласності — щоб кожного “виродка” виявили й публічно назвали. Під цей запит і заточений законопроект Ляшка 6607. Здається, що це правильно — адже коли кожен має доступ до такого списку, більше шансів вистежити “небезпечного” сусіда чи навіть новоспеченого родича. Проте й тут є свої нюанси. Згідно законопроектові 6607 до “списку педофілів” мають бути внесені особи, котрі здійснили злочини по відношенню до дітей за наступними статтями:

 • 152 — зґвалтування, тобто статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрозі його застосування чи з використанням безпомічного стану потерпілої особи;
 • 153 — насильницьке задоволення статевої пристрасті неприроднім шляхом;
 • 155 — статеві зносини з особою, що не досягла статевої зрілості, — тобто секс за згодою сторін між повнолітнім та особою від 14 до 17 років;
 • 156 — розбещення неповнолітніх – сюди відносяться в тому числі й розмови про секс із особою, що не досягла 16-річного віку.

Чим небезпечний публічний “список педофілів”:

 1. До реєстру можуть потрапити і 50-річний дядько, що поглумився над 5-річним хлопчиком, і 18-річний юнак, який листувався на відверті теми з 15-літньою подружкою. А ставлення у суспільстві до них буде однаковим.
 2. Знову треба готуватися до позовів до Європейського суду. Тому що в Україні є таке поняття, як “погашена судимість”, після якої людина вважається несудимою.
 3. Публічність такої інформації може зашкодити й самим жертвам. 90% усіх випадків сексуального насильства над малолітніми дітьми відбуваються у родині. Як результат, опосередковано “клеймо” отримають і постраждалі.

Законопроект 6449 передбачає створення закритого реєстру — він буде доступний тільки для правоохоронних органів. Керівники навчальних, виховних, медичних та інших дитячих закладів зможуть робити запит щодо конкретної особи при прийнятті на роботу.

Чи допоможе збільшення строку врятувати дітей?

Проект 6607 передбачає збільшення строку позбавлення волі за зґвалтування малолітніх на 3 роки (до 15 років). Автори проекту 6449  розраховують на введення довічного ув’язнення, аргументуючи таку міру тим, що в цій категорії злочинців дуже високий показник рецидивів.

Однак є думка, що посилення покарання не тільки не зупинить ґвалтівників, але й спровокує їх до ще більшої жорстокості, зокрема, до вбивства жертви. Адже мертва дитина вже не дасть показань, а кожен злочинець вважає себе достатньо розумнім, аби замісти сліди.

Що з цього вийде

Законопроект 6449 поки ухвалений тільки в першому читанні й очікує другого. А “красивіший”, але і більш проблемний 6607 вже відправлений на підпис Президентові.

До речі, якщо він не підпише його, то громадськість переконуватимуть, начебто Зеленський ледь не підтримує ґвалтівників-педофілів. А якщо підпише — це створить безліч юридичних проблем.

#stoppolitcor #вибори2019 #выборы2019

Читайте також
На Київщині копи жорстоко побили ногами водія
Детективи ДБР та поліцейські розслідують кримінальне провадження щодо перевищення влади патрульними у Білій Церкві, що на Київщині. Зловмисникам загрожує до…
Детальніше
У Зеленського з’ясовують, чому до списку “злодіїв у законі” почали вносити інших людей
В Офісі президента почали встановлювати обставини помилкового внесення до списку санкцій понад ста осіб. Зазначається, що під час підготовки переліку…
Детальніше
У КМДА ВВАЖАЮТЬ ОГОЛОШЕНУ ПІДОЗРУ КЕРІВНИЦТВУ ДЕПАРТАМЕНТУ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ТИСКОМ НА МІСЬКУ ВЛАДУ
Прокуратура оприлюднила інформацію про оголошення підозри директору Департаменту комунальної власності, його першому заступнику, а також директору КП «Київкінофільм» в службовій…
Детальніше
Укрпошта дивує: співробітник компанії хоче отримати 1 мільярд євро за примусову вакцинацію
Співробітник вітчизняної Укрпошти написав лист гендиректору компанії Ігорю Смілянському в якому закликав, не примушувати його до вакцинації. Але головним в…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери