Українцям заднім числом перерахували тарифи на газ: що тепер із платіжками й чи це законно

В Україні десятки постачальників уже в лютому оголосили про те, що вирішили знизити січневі ціни на газ. Фактично обмеження “не дорожче за 6,99 грн за куб”, яке повинно було діяти з лютого, запрацювало заднім числом.

Чому знизили тарифи?

Тут думки розходяться. Наприклад, членкиня Національно комісії з питань енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Ольга Бабій заявляє, що це звичайна конкуренція на ринку. Мовляв, за правилами до 25 числа поточного місяця постачальник повинен оголосити “максимальну прогнозну ціну” на наступний, а якщо виявиться, що є можливість знизити ціну, він може це зробити.

“Я не бачу тут коригування ціни заднім числом. На ринку газу є конкуренція, споживач може сам вибирати, у кого купувати. Якщо доводиться вибирати між тим, щоб знизити ціну або ж втратити клієнта, постачальники вибрали зниження ціни”, – розповідає Бабій.

Координаторка житлово-енергетичних програм “Опори” Тетяна Бойко впевнена, що це політичне рішення, яке ухвалено під тиском і не відповідає умовам ринку.

“Я не знаю, що сталося, однозначно можна сказати, що це – політичне рішення. Спочатку знизили газзбути-дочки компаній групи РГК і ще кілька збутів, а потім і газопостачальна компанія “Нафтогаз”, а потім – низка інших компаній, очевидно, як реакція на ситуацію, щоб не втратити клієнтів. “, – розповіла фахівчиня.

Варто зазначити, що Кабінет міністрів не став обмежувати ціни на газ заднім числом. Тоді в Міненерго пояснили, що юридично зробити це складно. Однак постачальники зважилися на такий крок за власним бажанням.

Тепер також можуть і підвищити ціну постфактум? У НКРЕКП запевняють: ціну можна тільки знижувати. Тетяна Бойко вважає, що сам факт зниження ціни заднім числом – погана практика. По-перше, за словами експерта, це покаже, що правила можна порушувати, а по-друге – додасть аргументів популістам, які й раніше стверджували, що газ може бути дешевшим, але постачальники просто вирішили нажитися на українцях.

Єдине нововведення, яке обіцяють розробити чиновники: зобов’язати всіх учасників ринку пропонувати річні ціни (вони будуть вигідніші від місячних цін). Розглядається також варіант автоматично переводити всіх українців на річний тариф, якщо вони самі не захотіли залишатися на місячному.

Тут також є ризик. Якщо постачальнику невигідно робити низький річний тариф, він може його завищити, формально виконавши вимоги. Ринок газу в Україні для простих сімей повноцінно працює ще з серпня 2020-го.

Проте на такий крок поки зважилося менш ніж 10% українців. Решта, як і раніше, купує у газзбутів за тією ціною, яку їм пропонують.

#stoppolitcor

Читайте також
ЦВК відмовилася реєструвати Вірастюка народним депутатом
Центральна виборча комісія (ЦВК) встановила відсутність правових підстав для реєстрації за підсумками довиборів до Ради в окрузі №87 Івано-Франківської області кандидата від…
Детальніше
Діяльність "сірих" АЗС, де продають пальне сумнівної якості, шкодить довкіллю, а втрати держбюджету становлять мільярди гривень щороку
Діяльність "сірих" АЗС, де продають пальне сумнівної якості, шкодить довкіллю, а втрати держбюджету становлять мінімум 15 мільярдів гривень щороку. Такі…
Детальніше
Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова у справі про збитки від формули «Роттердам плюс» замінила старшого групи прокурорів
«Тричі закрити справу і три рази отримати скасування постанови про закриття – це багато. Питання настільки важливе і резонансне, що…
Детальніше
З травня в Україні посилили умови надання субсидій
З травня в Україні посилили умови надання субсидій - не даватимуть, якщо є друге житло, машина або дорога покупка. Для…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери