На місцевих виборах-2020 за місця в міськрадах і мерських кріслах розгорілася неабияка боротьба. Тільки офіційно партії вкидали у кампанію мільйони гривень. Борди, газети, реклама на ТВ і не тільки. Якщо вести загальноукраїнську компанію, це, приблизно, 20 млн доларів.
Для прикладу беремо найкоштовніше місто – Київ. В лідерах бачимо: Удар – 45,9 млн, ЄС – 34,6 млн, Наш край – 21,6 млн, Перемога Пальчевського – 20,6 млн. «Як правило, співвідношення – 20 на 80. 20% – це те, що ви бачите у звітах, а 80% – це те, що пішло «чорною» касою», – розповідає політтехнолог Сергій Биков.
Тож реальні витрати у п’ять разів більше заявлених! В цьому разі бюджети політкампаній мають вимірюватись вже не десятками, а сотнями мільйонів. «Левова частка витрат йде на утримання, підкуп і роботу «своїх» людей у дільничних та територіальних виборчих комісіях. Основні витрати йдуть на незаконне фінансування членів виборчих комісій», – підкреслює полытолог Михайло Чаплига.
«Ціна мандату, на мою думку, значно зараз вища, ніж на минулих виборах. І це пов’язано з децентралізацією, внаслідок якої місцеві бюджети отримали значно більше коштів», – зауважує політтехнолог Віталій Бала.
Якщо взяти результати екзитполів, до Київради проходять сім партій. Їхні відсотки пропорційно перетворюються у мандати приблизно так: Удар – 37 мандатів. 6,2 млн гривень за місце, ЄС – 32 мандати і 5,4 млн гривень за місце, Слуга народу – 14 мандатів – 2,3 млн гривень за місце, Голос 11 мандатів – 6,8 млн гривень за місце, Єдність 10 мандатів – 3,3 млн гривень за місце, ОПЗЖ 10 мандатів – 2,1 млн гривень за місце, Батьківщина 9 мандатів – 2,7 млн гривень за місце.
Тож, за такими підрахунками, виходить, що найдорожчі мандати у представників УДАРу – понад 6 млн гривень за «корочку», найдешевші – в ОПЗЖ й Слуг народу – трохи більше за 2 млн гривень за місце в Київраді.
А загальна середня вартість депутатського місця у Київраді цьогоріч – понад 2 мільйони. Особливо шкода всім тим, хто на ці вибори спустив гроші, але бажаного не отримав. Найпоказовіший приклад – кандидат в мери столиці Андрій Пальчевський. Своєю «переможною» рекламою він залив ютуб і ТВ, заклеїв все місто, заполонив інтернет.
Пальчевський і його партія, п’ять років потому, лише офіційно спустили на кампанію понад 20 мільйонів (неофіційно може бути й всі сто), але, попри шалені, майже рекордні вливання, ані мерського крісла, ані бодай одного мандату у Київраді кандидат не отримав.
«Пальчевський, Думчев – це такі передвиборчі кампанії, які не потрібно проводити. Існує хибне уявлення, що, якщо вкласти багато грошей, можеш розраховувати на перемогу, можеш друкувати маніпулятивні соціологічні дослідження, які нібито дають тобі перемогу, а в результаті – нічого нема».
Тож ці вибори вчергове довели, що не завжди гроші вирішують все. Але й без грошей успіх майже примарний.
#stoppolitcor