“Золоті” мандати. Скільки коштує місце депутата міськради

На місцевих виборах-2020 за місця в міськрадах і мерських кріслах розгорілася неабияка боротьба. Тільки офіційно партії вкидали у кампанію мільйони гривень.  Борди, газети, реклама на ТВ і не тільки. Якщо вести загальноукраїнську компанію, це, приблизно, 20 млн доларів.

Для прикладу беремо найкоштовніше місто – Київ. В лідерах бачимо: Удар – 45,9 млн, ЄС – 34,6 млн, Наш край – 21,6 млн, Перемога Пальчевського – 20,6 млн. «Як правило, співвідношення – 20 на 80. 20% – це те, що ви бачите у звітах, а 80% – це те, що пішло «чорною» касою», – розповідає політтехнолог Сергій Биков.

Тож реальні витрати у п’ять разів більше заявлених! В цьому разі бюджети політкампаній мають вимірюватись вже не десятками, а сотнями мільйонів.  «Левова частка витрат йде на утримання, підкуп і роботу «своїх» людей у дільничних та територіальних виборчих комісіях. Основні витрати йдуть на незаконне фінансування членів виборчих комісій», – підкреслює полытолог Михайло Чаплига.

«Ціна мандату, на мою думку, значно зараз вища, ніж на минулих виборах. І це пов’язано з децентралізацією, внаслідок якої місцеві бюджети отримали значно більше коштів», – зауважує політтехнолог Віталій Бала.

Якщо взяти результати екзитполів, до Київради проходять сім партій. Їхні відсотки пропорційно перетворюються у мандати приблизно так: Удар – 37 мандатів. 6,2 млн гривень за місце, ЄС – 32 мандати і 5,4 млн гривень за місце, Слуга народу – 14 мандатів – 2,3 млн гривень за місце, Голос 11 мандатів – 6,8 млн гривень за місце, Єдність 10 мандатів – 3,3 млн гривень за місце, ОПЗЖ 10 мандатів – 2,1 млн гривень за місце, Батьківщина 9 мандатів – 2,7 млн гривень за місце.

Тож, за такими підрахунками, виходить, що найдорожчі мандати у представників УДАРу – понад 6 млн гривень за «корочку», найдешевші – в ОПЗЖ й Слуг народу – трохи більше за 2 млн гривень за місце в Київраді.

А загальна середня вартість депутатського місця у Київраді цьогоріч – понад 2 мільйони. Особливо шкода всім тим, хто на ці вибори спустив гроші, але бажаного не отримав. Найпоказовіший приклад – кандидат в мери столиці Андрій Пальчевський. Своєю «переможною» рекламою він залив ютуб і ТВ, заклеїв все місто, заполонив інтернет.

Пальчевський і його партія, п’ять років потому, лише офіційно спустили на кампанію понад 20 мільйонів (неофіційно може бути й всі сто), але, попри шалені, майже рекордні вливання, ані мерського крісла, ані бодай одного мандату у Київраді кандидат не отримав.

«Пальчевський, Думчев – це такі передвиборчі кампанії, які не потрібно проводити. Існує хибне уявлення, що, якщо вкласти багато грошей, можеш розраховувати на перемогу, можеш друкувати маніпулятивні соціологічні дослідження, які нібито дають тобі перемогу, а в результаті – нічого нема».

Тож ці вибори вчергове довели, що не завжди гроші вирішують все. Але й без грошей успіх майже примарний.

#stoppolitcor

Читайте також
«План Б» чи «локдаун»?
Пережили українці «локдаун вихідного дня» та що далі? На превеликий жаль, з кожним днем все наглядніше стає той факт, що…
Детальніше
«Суддю Майдану» Кицюка призначили суддею довічно
Вища рада правосуддя одноголосно вирішила призначити Віктора Кицюка суддею Печерського райсуду Києва довічно. Під час Революції гідності він незаконно притягував до…
Детальніше
Наслідки від легалізації медичного канабісу
Вже рік бурхливо обговорюється питання легалізації канабісу в медичних цілях на території України. Відомо, що лікувальні препарати на основі канабісу…
Детальніше
Переможця тендеру на ремонт лікарні у Кривому Розі викрили у зв'язках з чиновниками ДніпрОДА
Компанія "БК Будсистема", яка виграла тендер на будівництво відділення екстреної медичної допомоги Інгулецької лікарні №17 у Кривому Розі, є фігурантів…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери