“Золоті” мандати. Скільки коштує місце депутата міськради

На місцевих виборах-2020 за місця в міськрадах і мерських кріслах розгорілася неабияка боротьба. Тільки офіційно партії вкидали у кампанію мільйони гривень.  Борди, газети, реклама на ТВ і не тільки. Якщо вести загальноукраїнську компанію, це, приблизно, 20 млн доларів.

Для прикладу беремо найкоштовніше місто – Київ. В лідерах бачимо: Удар – 45,9 млн, ЄС – 34,6 млн, Наш край – 21,6 млн, Перемога Пальчевського – 20,6 млн. «Як правило, співвідношення – 20 на 80. 20% – це те, що ви бачите у звітах, а 80% – це те, що пішло «чорною» касою», – розповідає політтехнолог Сергій Биков.

Тож реальні витрати у п’ять разів більше заявлених! В цьому разі бюджети політкампаній мають вимірюватись вже не десятками, а сотнями мільйонів.  «Левова частка витрат йде на утримання, підкуп і роботу «своїх» людей у дільничних та територіальних виборчих комісіях. Основні витрати йдуть на незаконне фінансування членів виборчих комісій», – підкреслює полытолог Михайло Чаплига.

«Ціна мандату, на мою думку, значно зараз вища, ніж на минулих виборах. І це пов’язано з децентралізацією, внаслідок якої місцеві бюджети отримали значно більше коштів», – зауважує політтехнолог Віталій Бала.

Якщо взяти результати екзитполів, до Київради проходять сім партій. Їхні відсотки пропорційно перетворюються у мандати приблизно так: Удар – 37 мандатів. 6,2 млн гривень за місце, ЄС – 32 мандати і 5,4 млн гривень за місце, Слуга народу – 14 мандатів – 2,3 млн гривень за місце, Голос 11 мандатів – 6,8 млн гривень за місце, Єдність 10 мандатів – 3,3 млн гривень за місце, ОПЗЖ 10 мандатів – 2,1 млн гривень за місце, Батьківщина 9 мандатів – 2,7 млн гривень за місце.

Тож, за такими підрахунками, виходить, що найдорожчі мандати у представників УДАРу – понад 6 млн гривень за «корочку», найдешевші – в ОПЗЖ й Слуг народу – трохи більше за 2 млн гривень за місце в Київраді.

А загальна середня вартість депутатського місця у Київраді цьогоріч – понад 2 мільйони. Особливо шкода всім тим, хто на ці вибори спустив гроші, але бажаного не отримав. Найпоказовіший приклад – кандидат в мери столиці Андрій Пальчевський. Своєю «переможною» рекламою він залив ютуб і ТВ, заклеїв все місто, заполонив інтернет.

Пальчевський і його партія, п’ять років потому, лише офіційно спустили на кампанію понад 20 мільйонів (неофіційно може бути й всі сто), але, попри шалені, майже рекордні вливання, ані мерського крісла, ані бодай одного мандату у Київраді кандидат не отримав.

«Пальчевський, Думчев – це такі передвиборчі кампанії, які не потрібно проводити. Існує хибне уявлення, що, якщо вкласти багато грошей, можеш розраховувати на перемогу, можеш друкувати маніпулятивні соціологічні дослідження, які нібито дають тобі перемогу, а в результаті – нічого нема».

Тож ці вибори вчергове довели, що не завжди гроші вирішують все. Але й без грошей успіх майже примарний.

#stoppolitcor

Читайте також
Заробітна плата голови Верховної Ради Дмитра Разумкова
Який за 2020 рік задекларував готівкою 28,5 млн гривень і 75 тис. доларів, за квітень склала 49,8 тис. гривень, його…
Детальніше
Гео Лерос заявив, що щомісячні доплати народним депутатам з фракції "Слуга народу" були санкціоновані Президентом України
Виключений з фракції "Слуга народу" народний депутат Гео Лерос заявив, що щомісячні доплати народним депутатам з фракції "Слуга народу" були санкціоновані Президентом України…
Детальніше
В НБУ розповіли, що почнуть готувати «ПриватБанк» на продаж
Зокрема, зазначили, що підготовка до виходу держави з капіталу банків почнеться після того, як буде досягнуто стабільне відновлення економіки ㅡ…
Детальніше
Порушено справу за фактом викрадення судді Чауса в Молдові та незаконного переправлення його через кордон
Служба безпеки України розслідує кримінальне провадження за фактом викрадення українського судді Миколи Чауса у Молдові та незаконного переправлення його через…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери