Медіагрупи Ахметова, Коломойського, Пінчука і Фірташа тиснуть на ТБ-операторів і конкурентів, щоб збільшити свої доходи і зберегти політичний вплив

На початку квітня стався конфлікт між Lanet, кабельним провайдером інтернету і телебачення, та чотирма найбільшими в країні медіагрупами.

Це вже не перший конфлікт незалежного провайдера з медіагрупами. Але цей закінчився відмовою медіагруп від ретрансляції провайдером їх контенту.

Суть конфлікту проста. Lanet застосував маркетинговий хід – запустив акцію, знизивши ціни для нових абонентів на послуги доступу до Інтернет та ТБ-пакету із 150 каналів до 33 грн на місяць з лютого по кінець травня 2021 року.

Медіагрупи висунули вимогу припинити цю акцію. Lanet відмовився. Медіагрупи розірвали з ним договори на ретрансляцію своїх каналів.

Цей конфлікт став ілюстрацією ринкової влади чотирьох олігархічних медіагруп:

– StarLightMedia (SLM) Віктора Пінчука. Група включає 6 каналів: ICTV, Новий канал, М1, М2, СТБ, ОЦЕ ТБ.

– 1+1 Media (Плюси) Ігоря Коломойського. Включає 6 каналів: 1+1, 2+2, ТЕТ, ПлюсПлюс, Уніан, Бігуді.

– Медіа Група Україна (“Україна”) Ріната Ахметова. Включає 4 загальнонаціональних канали: ТРК Україна, Україна 24, НЛО ТV, Індиго TV. А також спортивні: Футбол 1, Футбол 2, Футбол 3. Регіональні: Донбас, 34 канал (Дніпро), Сігма (Маріуполь)

– Inter Media Group Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна. Група має пакет з 8 каналів: Інтер, К1, НТН, Enter-фільм, Zoom, К2, Піксель, Мега.

Телеканали груп активно використовують ефірний час для просування наративів, вигідних власникам: розслідування проти нелояльних політиків і чиновників, надання ефіру власним контрольованим політикам. Сюжети про необхідність протекціоністських дій: введення мит, заборона імпорту, податкові зміни тощо.

Задля просування потрібних олігархам меседжей кожна медіагрупа тримає політичне шоу на основному зі своїх каналів: “Свобода слова із Савіком Шустером” на ТРК Україна Ахметова, “Право на владу” на Плюсах Коломойського, “Свобода слова” на ICTV Пінчука, “Мир чи війна” на Інтері Фірташа.

Яким чином заробляють медіагрупи?

Власники медіагруп вимагають від своїх менеджерів скорочувати збитковість:

– по-перше, класичне телебачення поступово втрачає аудиторію, яка переходить на перегляд відео в онлайн-платформах.

– по-друге, західні партнери України в обмін на євроінтеграцію вимагають більшої прозорості великого медіабізнесу. Тотальна збитковість медіагруп показує, що вони не є окремим бізнесом, а лише інструмент політичного тиску.

Є три основних джерела доходів медіагруп:

– доходи від прямої реклами,

– продакшн, коли телеканали виробляють контент на замовлення,

– платне телебачення.

Але основний спосіб заробітку – реклама.

Телереклама має свою специфіку. З одного боку, вона дорога. З іншого, її ефективність залежить від рейтинговості каналу.

В Україні телереклама зазвичай продається через сейлз-хаузи (Sales House, Торговий дім). Раніше кожна медіагрупа мала у своїй структурі власний сейлз-хауз.

Три з чотирьох медіагруп – SLM, Україна і Інтер – на початку 2019 року створили формально незалежні сейлз-хаузи, які були об’єднані в єдиний рекламний Альянс. Він займається продажем реклами з урахуванням інтересів всіх трьох медіагруп.

Цікаво, що інформацію про це опублікував портал Телекритика, який входить в медіагрупу Коломойського, яка залишилась поза Альянсом.

По суті, утворилась картельна змова, завдяки якій медіагрупи максимізували свою частку на ринку телереклами. Наприклад, якщо замовник розміщує телерекламу через інший сейлз-хауз, Альянс лишає його знижки у 30%.

Таким чином, при аудиторії у 70%, два сейлз-хаузи – Альянс і Плюси – акумулювали обсяги телереклами із часткою 90%. Альянсу відійшли 75% рекламних коштів, Плюсам – ще 15%.

На цьому фоні медіагрупи, вже всі вчотирьох, почали монополізацію ринку платного телебачення.

На сьогодні ТБ-оператори оцінюють річний ринок pay TV в Україні в обсязі 1,2 – 1,5 млрд грн. Більшу частину цих грошей, зрозуміло, забирають чотири найбільші медіагрупи.

Повноваження втрутитись в цей ринок має Антимонопольний комітет України (АМКУ). Lanet спільно з об’єднанням юристів “Ліга Антитрасту” на чолі з Агією Загребельською подали заяви до АМКУ щодо дій медіагруп, які порушують конкуренцію. Задля збільшення суспільної ваги, до однієї з заяв може доєднатись будь-який абонент Lanet.

#stoppolitcor

Читайте також
В НБУ розповіли, що почнуть готувати «ПриватБанк» на продаж
Зокрема, зазначили, що підготовка до виходу держави з капіталу банків почнеться після того, як буде досягнуто стабільне відновлення економіки ㅡ…
Детальніше
Порушено справу за фактом викрадення судді Чауса в Молдові та незаконного переправлення його через кордон
Служба безпеки України розслідує кримінальне провадження за фактом викрадення українського судді Миколи Чауса у Молдові та незаконного переправлення його через…
Детальніше
Очільника громади на Київщині підозрюють у вимаганні 2,6 млн грн
Голову об'єднаної територіальної громади у Київській області та депутата районної ради правоохоронці підозрюють у вимаганні 2,6 мільйона гривень за сприяння…
Детальніше
Очікується, що незабаром міністерство юстиції США оприлюднить нові імена та організації, які пов'язані зі справою Джуліані
Мін'юст США розсекретив ключові імена людей, які входять в розслідування кримінальної справи проти колишнього адвоката Трампа Руді Джуліані по Україні.…
Детальніше
Додати коментар

Наші партнери